Bir başka WordPress sitesi
Get Adobe Flash player


FRANCHİSE : Chicken Last Stop

Kurumumuz 19 yıllık geçmişiyle 2 farklı noktada hizmet vermekte olup

işletmelerinde aynı lezzet ve hizmet kalitesini yakalamıştır.

Piliç üzerindeki tüm baharat ve soslar formulize edilmiş ve tarifler kitapçık haline getirilmiştir. Anadolu’da veya herhangi bir ülkenin en ücra köşesinde kurulabilecek lezzet genişliğine sahip olan Chicken Last Stop, ürün lezzetlerini sabitlemiş olup franchise sisteme dönük çalışmalarını başlatmıştır. Bu yöndeki iki farklı felsefesi şudur; Birincisi, Chicken Last Stop’u, sadece kendisine ait 50 çeşit tavuk ürünü olmak üzere, ortalama 120 çeşit special yemekler ve 100 çeşit içecek menüsü barındırmaktadır.

120 çeşit special yemek, salata ve alkolsüz içecekler menüsüyle, alışveriş merkezlerinde, köşe başlarında veya kalabalık semtlerde hızlı yemek tüketimi (fast food) olan noktalarda var etmektir. İkincisi ise mevcut şubelerimizdeki gibi, tüm menü ve sistemi kapsayan, alkollü Chicken Last Stop restaurantlarını kurmaktır.

Chicken Last Stop olarak tavsiyemiz, Franchise almak isteyen kişilerin, sistemi uzun süreli (10-20 yıldan az olmamak üzere) düşünmeleridir. Türkiye’de ve dünyada tavuğun hem sağlık hem de ekonomik açıdan ilk sırada tercih edilecek bir ürün olması, piliç eti satış rakamlarını her geçen gün yükseltmektedir. Bizim bu süreçteki katkımızın büyük olmasının sebebi ise tüm ürünlerimizin lezzetinin birbirinden farklılığı sayesinde eskiden “sadece tavuk işte!’’diye adlandırılan beyaz etin, bu gün sistemimizde 50 değişik tat ile eşsiz lezzete ulaşmış olması ve her sene yapılan ar-ge ile, tarafımızdan icat edilen yeni ürünlerin misafirlerimizin beğenisine sunuluyor olmasıdır.

Chicken Last Stop’tan franchise alacak işletmecilerden başlangıçta kurulum ücreti istenmemektedir. Sadece ulaşım ve konaklama giderleri işletmeciler tarafından karşılanacaktır. Franchise alacak işletmecilerin, sistemin aksamaması için yapacağı yatırımlar ve masraflar kendisi tarafından karşılanacaktır. Chicken Last Stop yönetimi ise, franchise işletmesi kurulduktan sonra ciro üzerinden yapılacak anlaşmalar dahilinde komisyon alacaktır.

Kurulum maliyetleri, yerin konumu, fastfood veya restaurant olarak düşünüldüğünde birbirinden farklıdır . Franchise adaylarının göstereceği yer metrekare ve lokasyona göre değişmektedir . Restaurant olarak düşünüldüğünde en az 50 veya 60 m2 mutfak ve 150 m2 salon ve servis sahasından az olmamalıdır. Alışveriş mağazalarında ise mutlaka 50 m2 mutfak bölümü olmalıdır .

DETAYLI BİLGİ ALIŞVERİŞİNDE BULUNULUP GÖRÜŞMEK DİLEĞİYLE

İRTİBAT TELF:05332714480 cemil koç—- laststopistanbul@gmail.com

05324318662 zafer koç —-laststopzaferkoc@gmail.com